PARALITIKUS MYOGLOBINURIA (n. nnepi betegsg)
Kpzeljk el, hogy minden elzetes edzs nlkl sokat futottunk s utna izomlzunk lesz. A fjdalmak intenzitst s izmaink krosodst nveljk kpzeletben a sokszorosra - nos ekkor kb. elttnk ll az nnepi betegsg.
Egy edzetlen ember idben lell, felfogja, hogy ksz, nem brja tovbb. Meglltja a fjdalom. Az agarat nem.
Mg az ember megssza egy fjdalmas izomlzzal, az agr rosszabb esetben el is pusztulhat.
Az agrban olyan ers a vadszszenvedly, hogy nla rendszerint szba sem jn, hogy lelljon. Inkbb halna meg hajsza kzben, semhogy futni hagyja a prdt.
Mindehhez trsul az agr anatmijbl add rendkvli gyorsasga. Nem nehz elkpzelni, hogy mekkora az izmok ignybevtele a hajsza kzben.
A paralitikus myoglobinuria fleg nem trenrozott agaraknl lp fel hirtelen hajsza utn, pl. ha az llat vadat hajtott. A betegsg brmelyik fajtj agrnl (s lovaknl is) fellphet, ms fajtj kutykra viszont nem jellemz. A bemelegts nlkl startol, nem trenrozott llat az izomzatt tlerlteti, aminek egy letveszlyes llapot lehet a kvetkezmnye.
A betegsg a versenylovak megbetegedsei miatt kapta angol nyelvterleten a "monday-desease" nevet. A htvgi lverseny utn az llatokhoz rendszeresen htfi napon hvtk ki az llatorvost.
Az agarak egyedi mrtkben fogkonyak a paralitikus myoglobinurira: az egyik egyed kevsb, a msik jobban.
Figyelem: ha az agr rendszeresen szaladgl a kutyatrsaival, az nem vja meg ettl a betegsgtl, ha az egyed amgy hajlamos r, mert a haverokkal val futkrozs nem hasonlthat ssze a versenyplyn nyjtott extrm teljestmnnyel.
Megelzs cljbl megfelel a rendszeres trningezs agrplyn, vagy a kutya bicikli mellett val futtatsa.
TNETEK:
- A kutya a vad hajtsa utn leverten tr vissza vagy vissza sem jn csak megll valahol (mert nincs mr ereje megtenni az utat visszafele)
- A kutya gy jr, mintha a talaj bntan a lbt (nyomn vagy kellemetlen lenne neki rnehezednie). Nagyon lassan megy s a jrsa bizonytalan. A fejt lehajtja.
- A nylkahrtyk lils sznt ltenek a beljk kerlt sok vrtl (szj nylkahrtyja, szem)
- A combok bels oldaln friss vralfutsok lehetnek (nem horzsolsok!)
- Amennyiben a kutya megsrlt, akkor is lehet, hogy a levertsge NEM a srlse (ill. az abbl ered fjdalom) miatt van hanem az "nnepi betegsg" miatt! Ezrt a seb(ek) elltsa utn mg megfigyels alatt kell tartani az llatot.
- Kb 20-30 perccel a hajsza utn elkezd ersen khgni, esetleg klendezik is. A lgzse zrejes. Lehet, hogy az telt is visszautastja s nagyon levertnek nz ki.
- Tbb rs nyugalmi llapot utn a kutya vizelete sttbarnra sznezdik. Ettl nem kell megijedni: a stt sznt nem a vizeletbe kerlt vr okozza, hanem az, hogy myoglobin van a vizeletben. Az "nnepi betegsg" els jelei ekkor mutatkozhatnak: vizelsi knyszer s lz.
Ilyenkor minl hamarabb el kell vinni a kutyt llatorvoshoz! Ha adott esetben (jszaka vagy htvge) csak olyan llatorvos van a kzelben aki lovakra specializldott, akkor is szba jhet.
A tnetek a hajsza utni napon is jelentkezhetnek, esetleg csak egyes tnetek s nem mindegyik. Ezrt ha a kutya vadat hajtott, utna pr napig figyeljk, hogy milyen szn a vizelete.
Ha stt szn a vizelet, akkor AZONNAL llatorvoshoz kell vinni a kutyt. (Figyelem: a stt szn vizelet babezizisra is utalhat, de ott ms tnetekkel jr egytt mint a paralitikus myoglobinurinl)
KEZELS:
ELSSEGLY avagy: mit tartson otthon az agrtulajdonos?
- leszt
- elektrolitoldat (gygyszertrbl por formjban beszerezhet)
- szlcukor
A vizelet szne legksbb az llatorvosi kezels utni napon mr vilgosabb kell hogy legyen.
KEZELS AZ LLATORVOSNL:
A cl az izomzat tovbbi krosodsnak megelzse, a fjdalom enyhtse valamint az elektrolithztarts helyrelltsa (s ezzel a vese tmogatsa). Az llatorvos NE azzal kezdje a kezelst, hogy olyan fjdalomcsillaptt ad, ami az n. NSAID-csoportba tartozik (Rimadyl, Metacam, Zubrin, Finadyne, Corbuvit stb.) mert ezek a gygyszerek a mr amgy is legyenglt vese vrelltst tovbb cskkentik s a vese krosodhat!
Az els 24 rban pl. Novalgint lehet adni az llatnak.
A kutynak azonnal infzit kell adni (vnba, katterrel), hosszabb idn t csepegtetve.
Ez ton Ringer Lactat oldatot lehet adni az llatnak, mert ez a test savtlslyt megsznteti. Elektrolitoldat is j.
A testbe jut folyadk egyben tmogatja a vesk mkdst.
Ha a kutya vizelete jra tiszta lesz, akkor mr lehet adni neki NSAID-csoportba tartoz fjdalomcsillaptt (Metacam vagy Finadyne).
Az infziba rdemes tenni Atropint vagy Buscopant (direkt vnba adva).
A kortizon ha segt is, akkor is csak a betegsg fellpse utni pr rban. De a hats akkor sem felttlenl pozitv, teht a kortizont az eddigi tapasztalatok szerint jobb, ha inkbb nem adunk az llatnak.
Ehhez jn mg, hogy a kortizion, egytt beadva egy, a NSAID csoportba tartoz fjdalomcsillaptval gyomorpanaszokat okozhat (hnys, csomorfekly esetleg - slyos esetben - a gyomor perforcija).
B1 vitamin adsa direkt vnba meggyorsthatja a gygyulst.
Ha az llat hazakerlt a rendelbl, akkor pr napig csak rvid stkat tegynk vele, przon vezetve t.
Utkezels:
Buscopan rudacskk s szjon t adagolt fjdalomcsillapt, B1 vitamin s elektrolitoldat.
Amennyiben a kutynk kifejezetten hajlamos erre a betegsgre, akkor clszer lehet az lelmben a sznhidrtokat reduklni.
A PARALITIKUS MYOGLOBINURIA PATOGENEZISE (biokmia irnt rdekld gazdiknak):
Az izomban a vad utni hajsza els 10 msodpercre a kreatin-foszft lebontsa biztostja az energit.
Mivel a test (termszettl fogva kicsi) kreatin-foszft tartalkai hamar kimerlnek, ezt az energiaforrst hamar kivltja egy msik lebontsi folyamatbl - az anaerob-glikolitikus- szrmaz energia.
Az anaerob-glikolzisben oxign felhasznlsa nlkl nyerhet energia.
Ez az anyagcserefolyamat azrt szksges, mert a hajsza elejn a testben oxignhiny van.
Rvid id mlva a lgzs mr hozzigazodik a szervezet megntt oxignszksglethez. Ekkor az anaerob glikolzist felvlthatja, de legalbbis kiegsztheti az aerob glikolzis.
Az utbbi esetben mr oxign felhasznlsval nyer energit a szervezet s itt mr nem keletkeznek kros anyagcsere-mellktermkek (ellenttben az anaerob glikolzissel).
Ha a kutya nem tudott bemeleteni a hajsza eltt, teht hirtelen knyszerti a szervezett maximlis teljestmnyre, akkor az aerob glikolzissel nem tud elg energit nyerni a hajsza kzben.
Ennek kvetkeztben fokozdik az anaerob glikolitikus lebonts folyamata is.
Ennek kvetkeztben laktt halmozdik fel az izomban, ami az izom ers tlsavasodshoz vezet. Az ember izomlza is egy ilyen folyamat eredmnyeknt jn ltre, csak az embernl tlsavasods nem lt olyan mreteket mint egy agr esetben.
Az eredmny egy loklis hipoxia, azaz az izmok nem kapnak elg oxignt, mert a vrelltsuk ehhez nem elgsges.
Az agr izmainak egy rsze ersen krosodik a fentebb lert folyamat eredmnyeknt. Ennek sorn myoglobin kerl a vrbe ami a vesken keresztl kivlasztdik.
A beteg llatok gyakren a hajsza msnapjn mutatjk az els tneteket. Ezek: a test egyes rszeinek bnulsa, remegs, vrsbarna szn vizelet, a test hmrsklete felmehet 41.5 fokig. Megjelenhetnek vralfutsok a comb bels oldaln.
Az izmok egyes terletei fjnak.
A beteg llatot azonnal orvoshoz kell juttatni. Az llatorvos elszr helyrelltja a vr sav-bzis egyenslyt (ami a beteg llatnl a normlis - pH=7.42 - rtk alatt van). A cskkent pH-rtk a laktt felhalmozdsbl ered.
Emellett az llat nyugtatt s fjdalomcsillaptt kap.
Egy rvidhullm-terpia segt az izomnak, hogy a megfelel vrellts helyrelljon, ami a regenercit tmogatja. Ezt a terpit specilis kszlkkel vgzik, ami begrcslt ill. izomlzas izmok laztsra val.
Ajnlott tovbb B1 vitamin adsa (nem lehet tladagolni, mert vzben olddik s a felesleg a vizelettel kirl). B1 vitamint megelz jelleggel is adhatunk a kutynak, pl. leszt formjban. Hetente 1 csomag leszt a kutya szrt is fnyesebb teszi a benne tallhat rtkes anyagok (nem csak B1 vitamin) miatt.
|